Zeytin Yağı Nasıl Elde Edilir?

Zeytin Yağı Nasıl Elde Edilir?

Yemeklerimize lezzet katmakta olan zeytinyağı, sağlıklı beslenme için de uzmanların önerdiği seçenektir. Oldukça faydalı olan bu besin kaynağı, asırlardır kullanılmaktadır. Ülkemiz bereketli topraklarında yetişmekte olan zeytinlerle, kaliteli zeytinyağı üretimi de uzun yıllardır yapılmaktadır. Zaman içerisinde makineler kullanılarak geliştirilen zeytinyağı elde etme yöntemleriyle de doğal zeytinyağı üretimi gerçekleştirilebilmektedir. Zeytinyağı nasıl elde edilir sorusu için yanıt ararken eskiden yapılan yöntemleri de incelemekte yarar var.

Eski üretim yöntemleri arasında hayvanların çektiği değirmen taşı ile zeytinlerin ezilmesi, püre haline gelen ezilmiş zeytinlerin pamuk çuvallara doldurularak bakır kazanlarla üzerlerine sıcak su dökülerek insanların ayaklarıyla zeytin püresinin olduğu çuvalı ezmesi örnek olarak gösterilebilir. Bu yöntemle zeytin hamuru ezilir, yağı ve karasuyu sızdırılırdı. Son aşamada da yağ ile çıkan karasuyu ayrıştırılırdı. Natürel sızma Zeytinyağı elde etmek için elbette günümüzde modern teknikler kullanılmaktadır.

Zeytinyağı üretimi ilk aşamasında ekim-mart ayları arasında zeytin hasat edilmesi ve hasat edilen zeytinin 24 saat içerisinde zeytinyağı üretim aşamasına geçilmesi önemlidir. Hasat edilen zeytinin dal ve yaprak gibi maddelerin ayıklanması gerekir. Zeytin hasadı sırasında zeytinin arasına karışabilecek olan dal, yaprak ya da taş gibi maddeler zeytinyağının kalitesini olumsuz etkilediğinden üretiminde öncelikle temizlik yapılmalıdır. Bu aşamada teknolojik yenilikler yapılacak olan işlemi kolaylaştırabilir. Bunker adı verilen çukur bölümlere boşaltılan zeytinler, elevatör adı verilen taşıma bandı ile fanların olduğu bölüme taşınmakta ve burada fanların yardımıyla dal, yaprak, taş gibi maddelerden ayrıştırılma yapılmaktadır.

Sonrasında su ile temizlik, zeytin üzerine biriken toz ve kirden arındırma amacıyla zeytinler yıkama havuzuna aktarılması ve burada yıkanması biçiminde olur. Bu yıkama sonrasında da fan yardımı ile kurutulma yapılarak kırma-ezme bölümüne alınması aşamasına geçilir. Yabancı maddelerden arındırılan ve temizlenen zeytinler, kırıcı bölümünde çekirdeği ile birlikte kırılıp ezilerek hamur haline getirilmektedir. Bu sayede yağı kolaylıkla çıkması amaçlanmaktadır. Bu biçimde pelte olan zeytin, malaksör denilen makineler tarafından 20-40 dakika arasında yoğrulur. Bu yoğurma aşamasında makinenin dışında sıcak su dolaştırılarak zeytin ısıtılır. Isıtma 27 dereceye kadar olursa soğuk sıkım zeytinyağı, 27 derecenin üstünde bir sıcaklıkta olursa sıcak sıkım zeytinyağı yapılmış olur.

Yoğurma aşaması sonrasında yağ ve karasu prinadan yani zeytinin atığından ayrılır.  Sonrasında da zeytinin karasuyu ve yağ ise santrifüj adı verilen bölüme gider. Bu bölümde hafif olan karasu ağır olan zeytinyağından ayrıştırılarak zeytinyağı üretiminin son aşamasına geçilir. Bu son aşamada zeytinyağı kağıt ya da pamuk filtreler aracılığı ile tüm tortulardan arındırılmaktadır. Parlak bir görünüm alacak olan bu zeytinyağı filtrelendirilmiş zeytinyağı olurken, filtrelenmeden üretilen zeytinyağı ise filtresiz zeytinyağı olarak bilinir.

Rem Zeytinleri tarafından sofranızda kullanacağınız kaliteli ürünlerin her biri kimyasal ve duyusal analizden de geçirilmektedir. Laboratuvar ortamında gerçekleşen bu analizlerde zeytinyağlarının degüstasyon yani tadımı yapılır ve duyusal özellikleri değerlendirilir. Son olarak da kalite ve gıda güvenliği standartlarına uygun üretim tesislerinde hijyenik şartlarda ambalajlanır.