Zeytin Nasıl Muhafaza Edilir?

Zeytin Nasıl Muhafaza Edilir?

Gıda ürünleri için kullanımdaki en önemli tehdit, bozulma olasılığıdır. Bu nedenle doğru biçimde korunarak kullanılması yaşanabilecek sağlık sorunlarının da önüne geçmesine yardımcı olacaktır. Kahvaltı masalarımızın değişmezi olan zeytinler için doğru muhafaza etme yöntemlerini bilmeniz gerekir. Zeytin tüketiminde daha taze bir kullanım için yüksek miktarda alıma yönelmemenizde yarar vardır. Daha sağlıklı ve kaliteli biçimde zeytin tüketimi için faydalanabileceğiniz zeytin muhafaza etme yöntemlerinden bazılarını sizlere bilgi olarak veriyoruz.

Kahvaltıların vazgeçilmezi olan Sofralık zeytin, içinde barındırdığı tuz nedeniyle ömrü kısa olan besinler arasında yer almaktadır. Tüketim esnasında korunduğu kabı içerinden bu özelliğinden dolayı azar azar alınarak tüketim yoluna gidilmelidir. Farklı türde olan zeytinlere yönelmiş olsanız bile, kullanımı esnasında dikkatli olmanız sayesinde kullanım ömrünü uzatmak mümkündür. Kullanılmış olan teneke, cam, pet gibi kaplar kullanım ömrüne etki eder.

Eğer satın aldığınız zeytin teneke kabın içinde ise, her gün tüketim esnasında tekrar tekrar kapağı açmamak için birkaç gün kullanılacak miktarda olanı cam kavanoza almak iyi olacaktır. Eğer zeytini teneke kap içinde tutacaksanız, zeytinlerin küf yapmasını önlemek için içerisine bir miktar zeytinyağı koymanız yararlı olur. Aynı zamanda bu yağın teneke kap içinde yeterince yayılmadığını fark ederseniz en büyük cam kavanozlara tamamını aktarmalısınız.

Zeytin ömrünü kısaltacak en önemli etken küftür ve bunun için önlem almanız gerekir. Bunun için de en iyi seçenek zeytinyağı olmaktadır. Zeytinlere temas eden zeytinyağı, küflenme sorununu ortadan kaldırır. Cam kaplar korunma için en iyi seçenek olsa da teneke zeytin kapları sıkça kullanılır. Tuzlu gelmiş olan teneke zeytinler için yıkama işlemi yapmayın. Tüketim miktarı kadarını o gün bir kase içine alarak durulamanız kalanların ömrü açısından önemlidir.

Kısa kullanım ömrüne sahip olan siyah zeytinler için su ve tuz oranına dikkat ederek aylık veya daha uzun süreli kullanım miktarı kadar alıma gidilmesi gerekir. Mümkünse daha taze zeytin tüketimi amacıyla haftalık kullanım miktarı kadar zeytin alımına yönelmekte yarar vardır. Koruma kabı teneke olan zeytinlerin raf ömrü 2 yıl olurken, cam kavanoz kapları olan zeytinlerde raf ömrü 3 yıl, pet ambalaj kapları olan zeytinlerde ise raf ömrü 6 ay olmaktadır.

Hangi tür kap kullanırsanız kullanın, kapağının sıkıca kapalı tutulmasına dikkat etmeniz gerekir. Kapak altına altına konulacak bir poşet ile hem sıkıca kapamayı kolaylaştırabilir, hem de hava almanın önüne geçebilirsiniz. Tüketim amacıyla paketi açılan zeytinleri, kendi salamura suyunda ve buzdolabı ortamında saklamanız önerilmektedir.

Zeytin türlerine göre muhafaza yöntemleri vardır. Yeşil zeytinlerde sağlıklı ve uzun bir ömür elde edebilmek için mutlaka kendi suyunun içinde tutmanız şarttır. Satın alım sonrasında zeytin poşetini yarısına kadar su doldurmanız gerekir. Sağlıklı koruma ve lezzetli bir tüketim için Limon ile yeşil zeytin ikilisi ve üzerine olmazsa olmaz natürel sızma zeytin yağı tercihi muhteşem olur.

Bu şekilde bir kullanımda, limonun asla tüm zeytinin üzerine dökülmemesi gerekir. Tüm yeşil zeytine dökülen limon, bozulma sürecini hızlandırdığından yenecek kadarını kâse içerisine alıp limonlama yoluna gidilmelidir.