Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?

Siyah Zeytin Nasıl Yapılır?

Semt pazarı veya marketlerden kahvaltıda tüketme amacıyla siyah zeytin alımına gidiyoruz. Özenli biçimde hazırlanmış olan Rem siyah zeytin seçenekleri katkı maddesi kullanılmadan hazırlanmaktadır. Sizlerde ağaçtan toplanan veya satın aldığınız taze zeytinleri evinizde bile hazırlayabilirsiniz. Kasım ayı ikinci yarısı, siyah zeytin yapımı için en uygun zamandır. Zeytin hasadı için zeytin tanelerinin ağaçta iyice siyahlaşması, etli bölümlerinin menekşe mor renge alması beklenmektedir. Erken hasadı yapılan zeytinden siyah zeytin yapılması mümkün değildir. Yeşil zeytine göre daha geç toplanana siyah zeytinlerin; dalında iyice olgunlaşması, renginin koyulaşması ve yağlanması beklenmelidir.

Hasat sonrasında siyah zeytinlerin kurumadan evvel temizlenmesi gerekir. Temizleme aşamasında; ezik ve yumuşak olanları ayırmak, saplarını ve yapraklarını temizlemek gerekir. Sonrasında ise zeytinleri bir kaç kere su altında  yıkamalısınız. Yıkanan zeytinleri su dolu bir leğene alarak bir süre bekletin. Bekleme sonrasında suyu dökerek zeytinleri  bir  kere daha su altında yıkayın.

Doğal special siyah zeytin nasıl yapılır aşamasına geçmeden de hemen her evde bulunan bazı malzemelere ihtiyacınız olacaktır. 4 kg kadar bir siyah zeytin yapımı için 5 litrelik bir kap yeterli olacaktır. Bu kap, su bidonu gibi ağzı dar bir kap olabilir ve hasadı yapılıp temizlenen zeytin tanelerini herhangi bir işlem yapmadan bu kaba doldurmanız gerekir. Bidona ilave etmeniz gereken temel malzemeler; 1 çay bardağı sirke 1 çay bardağı da kaya tuzu olmalıdır. Damak zevkinize bağlı olarak 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ve limon dilimleri de ekleyebilirsiniz. Sonrasında ise bidonun ağzını sıkıca kapatmalı ve  yan yatırarak iyice çalkalamalısınız. Bu çalkalama işlemini 5 dakika kadar bidonu ileri geri sallayarak yapmalısınız.

İşlem sonunda bidonu dik konuma getirin ve malzeme dibe süzülsün. Bidonu, güneş görmeyen  serince bir yerde tutun. Bu bidon sallama işlemini her gün rutin olarak tekrarlamanız gerekiyor. Gözünüz korkmasın, çünkü her gün yapılacak bu işlem 1 dakikanızı almayacak kadar kısa bir süredir. Ancak bu rutin işlemi her gün tekrarlamanız siyah zeytin yapımında hayati önem taşımaktadır.

Siyah zeytinin sofranızda kullanılabilecek kıvama gelmesi 2-3 ayı bulmaktadır. 2 ay sonrasında bidonun kapağını gevşeterek gazını alabilir, zeytinin tadına bakabilirsiniz. Siyah zeytin oluşması için belirlenen süre genel anlamda 2 ayı bulmaktadır. Bu zaman süresinde, bidonun içindeki tuzun tamamı erimekte ve zeytinlerin içine geçmektedir. Başlangıç aşamasında renk olarak yeşilimsi olsa zeytin taneleri, zamanla siyah renge bürünecek ve yenebilecek kıvama gelecektir. Lezzetini beğenmeniz halinde tüketime geçebilir yada bu işlem tekrarını biraz daha devam ettirebilirsiniz.

Herhangi bir katkı maddesi kullanmadan elde edeceğiniz siyah zeytini kahvaltı masanızda sağlıklı biçimde tüketebilirsiniz. Sunum aşamasında isteğe bağlı olarak siyah zeytininize kekik, pul biber, limon dilimi, zeytinyağı ve limon suyu ekleyerek afiyetle tüketebilirsiniz.